LIFESTYLE

Społeczne aspekty rytuałów

„Społeczne aspekty rytuałów” to temat drugiego spotkania Warszawskich Spotkań z Fotografią Dokumentalną. Tym razem będzie to spotkanie z Przemysławem Pokryckim. Spotkanie odbędzie się 18 czerwca w klubokawiarni Chłodna 25.

Nowy etap życia, święto, rytuał – ślub, komunia, narodziny, pogrzeb, portret – Przemysław Pokrycki zajmuje się ważnymi wydarzeniami w życiu człowieka. Pokrycki pragnie stworzyć wielki socjologiczny zapis rytualnych zwyczajów Polaków. Chce dotrzeć do każdej klasy społecznej, fotografować w różnych regionach kraju podczas wszystkich wybranych przez siebie uroczystości. Fotografia testymonialna, jaką uprawia Pokrycki, uzyskuje uwiarygodnienie dzięki zasadom powtarzalności, seryjności i podobieństwa kadrów, które stanowią wyróżniki tego typu fotografii – napisał o jego projekcie Tomasz Ferenc.

Spotkanie z fotografem odbędzie się 18 czerwca, o godz. 18.00 w klubokawiarni Chłodna 25. „Społeczne aspekty rytuałów” to drugie z pięciu spotkań, w tegorocznej edycji Warszawskich Spotkań z Fotografią Dokumentalną. Moderatorem wszystkich spotkań jest Andrzej Zygmuntowicz – szef Rady Artystycznej ZPAF i Akademii fotoreportażu. Kolejne spotkania odbędą się również w Chłodna 25, zawsze o godz. 18.00. Będą to:

  • 3 września, Dorota Awiorko-Klimek – „Współczesny polski wschód”
  • 8 października, Cezary Sokołowski – „Polska dla zagranic”
  • 19 listopada, Anna Bedyńska – „Czy fotografia jest kobietą”

Dotychczas odbyło się spotkanie „Między prawdą a propagandą”, z udziałem Wojciecha Grzędzińskiego. W ubiegłorocznej edycji warszawskich Spotkań z Fotografią Dokumentalną odbyło się również 6 spotkań z udziałem: Filipa Ćwika, Maćka Nabrdalika, Macieja Jeziorka, Agnieszki Rayss, Jana Brykczyńskiego i Włodzimierzem Krzemińskim.

Przemysław Pokrycki – od 1999 roku zawodowo zajmuje się fotografią. Od 2005 roku skupiony jest na dokumentacji rytuałów przejścia: chrztów, komunii, wesel i pogrzebów. Właściciel firmy zajmującej się fotografią okolicznościową – Mamel Pictures. Współzałożyciel Fundacji .DOC.

Na wszystkie spotkania jest wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Fundacja na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego (www.fsd.edu.pl). Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach projektu „Warszawskie spotkania z fotografią dokumentalną – od informacji do uwodzenia odbiorcy”.

Partnerem projektu jest klubokawiarnia Chłodna 25 oraz Centrum Druku i Kopiowania. Patronat medialny objęli: PDF, Akademia fotoreportażu, uw3dtv, fotografuj.pl, optyczne.pl, empiktofo.pl.

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Dla weryfikacji, podaj brakujący składnik (liczbę) działania matematycznego: Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.