INSPIRACJELIFESTYLE

Papier matowy czy błyszczący? Jakie odbitki zamówić?

rodzaje papierów odbitki

Wybrałeś już zdjęcia do wywołania, planując, jak je wyeksponujesz. Zdecydowałeś też o rozmiarze odbitek. Pozostaje jeszcze wybór papieru i można składać zamówienie. Jednak czym właściwie różni się papier matowy od błyszczącego? Na którym Twoje starannie wybrane ujęcia będą prezentować się lepiej? Zapraszamy do lektury, a wszystko stanie się jasne.

Papier ma znaczenie – co warto wiedzieć o papierze fotograficznym?

Fotografowie, chcąc wykonać idealne zdjęcie, z uwagą dobierają nie tylko oświetlenie czy parametry obiektywu, ale również papier, na którym będzie ono wydrukowane. Nośnik może mieć bowiem ogromny wpływ na wygląd odbitki, a tym samym np. podkreślić zalety ujęcia. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku wykończenie. Podczas gdy większość z nas zastanawia się, czy wybrać zdjęcia matowe, czy błyszczące, profesjonaliści zazwyczaj biorą pod uwagę znacznie więcej odmian papieru – np. jedwabistą lub perłową. Od faktury zależy m.in. odwzorowanie kolorów i szczegółów. Na niektórych rodzajach nośnika mogą się one wydawać wyraźniejsze, a na innych bardziej subtelne. Wpływa to na podkreślenie klimatu fotografii i emocji, jakie z niej biją. Ponadto od rodzaju papieru zależy to, jak odbitki sprawdzą się w konkretnym zastosowaniu – w albumie, w ramce, na ścianie.

odbitki błyszczące

Odbitki błyszczące – wyraziste i ostre

Zdjęcia błyszczące są tymi najczęściej wybieranymi przez klientów Empik Foto. Wykonywane są na papierze powlekanym, który dzięki połyskowi prezentuje się bardzo elegancko.

Do zalet odbitek na papierze błyszczącym z pewnością można zaliczyć:

 • wyjątkową ostrość,
 • wyraziste odwzorowanie kolorów – fotografie na papierze błyszczącym są żywe i intensywnie kolorowe.

odbitki

Błyszczące zdjęcia mają jednak również wady. To:

 • powierzchnia podatna na zarysowania i odciski palców,
 • tendencja do przyklejania się do szyb, co utrudnia wymianę zdjęć w ramkach,
 • silne odbijanie światła, przez co tworzą się refleksy, co może przeszkadzać szczególnie przy intensywnym świetle.

Odbitki matowe – stonowane i praktyczne

Zdjęcia matowe drukowane są na papierze o jednolitej strukturze, który nie odbija światła w taki sposób jak papier błyszczący. To dość uniwersalny nośnik, który ma kilka istotnych zalet:

 • brak refleksów i odbłysków światła, przez co zdjęcia dobrze się prezentują eksponowane w jasnych pomieszczeniach,
 • doskonałe maskowanie ewentualnych rys i odcisków palca – są one bardzo mało widoczne na powierzchni odbitki,
 • brak tendencji do przyklejania się do szyb w ramkach ze względu na brak powlekania.

odbitki matowe

W tym przypadku również można jednak dostrzec wady:

 • mniej wyraziste kolory i nieco słabsze odwzorowanie szczegółów niż w przypadku zdjęć błyszczących,
 • łatwe uleganie zarysowaniom ze względu na brak powłoki – dlatego niezabezpieczone zdjęcia matowe mogą po pewnym czasie prezentować się gorzej.

Zdjęcia matowe czy błyszczące?

Jaki wybrać papier do zdjęć – matowy czy błyszczący? Decyzję warto podjąć na podstawie rodzaju i przeznaczenia odbitek, a także indywidualnych preferencji. Kilka podpowiedzi zamieszczamy poniżej.

 • Jaki papier wybrać na odbitki do albumu? Niewielkie zdjęcia (np. 10 x 15 cm) przechowywane w albumie zwykle drukuje się na papierze błyszczącym – bardzo dobrze się wówczas prezentują.
 • Co wybrać do wydruków eksponowanych w ramkach? Jeśli pomieszczenie jest bardzo jasne, a wydruk dość duży (szczególnie 20 x 30 cm lub większy), zaleca się papier matowy. W innych okolicznościach może to być kwestią preferencji.
 • Jakie powinny być zdjęcia ślubne – matowe czy błyszczące? Te do albumu mogą być błyszczące, a wybrane ujęcia do ekspozycji (np. ściennej) – matowe. W przypadku zdjęć ślubnych świetnie sprawdza się też papier Jedwabisty Premium, który dodaje im elegancji i profesjonalnego sznytu.

zdjecia-slubne

Określ więc swoje preferencje, dzięki czemu wybór papieru fotograficznego będzie znacznie  łatwiejszy.

Udostępnij:

Zostaw komentarz