Zamierzacie robić zdjęcia podczas Nocy Sylwestrowej? Nawet jeśli nie lubicie sztucznych ogni, zachęcamy do ich fotografowania! To kolejny pretekst do doskonalenia warsztatu.
O czym dobrze jest pamiętać fotografując fajerwerki?
- Statyw
Zdjęcia sztucznych ogni najlepiej jest robić przy długich czasach naświetlania, dlatego konieczny jest statyw, aby zdjęcia nie były poruszone. Do wyzwalania migawki polecamy wężyk spustowy lub samowyzwalacz.
- Odległość
Zdjęcia fajerwerków najwygodniej robić z pewnej odległości. Wówczas nie będziecie musieli kierować obiektywu ku górze, a w kadrze zmieści się jeszcze wyjątkowe miejsce, w którym mieliście okazje spędzać Sylwestra.
- Długi czas naświetlania
Czas naświetlania jest zależny od nasilenia błysku ogni. Dobrze więc mieć możliwość samodzielnego regulowania czasu otwarcia migawki (pozycja B). Jeśli takiej funkcji nie ma w Waszym aparacie, proponujemy ustawienie czasu na kilka sekund i dopasowanie przysłony.
- Najniższe ISO
Ponieważ zdjęcia będziecie robić na statywie, przy długich czasach naświetlania, ustawcie najniższe możliwe ISO. Wówczas unikniecie szumów przez co zdjęcia będą najwyższej jakości.
- Manualne ustawienie ostrości
Autofokus w takich warunkach zupełnie się nie sprawdzi. Proponujemy ustawienie ostrości na nieskończoność.
- Średnie wartości przysłony
Fajerwerki najlepiej fotografować przy wartościach przysłony ok f/8, f/13. Wartość ta ma jednak mniejsze znaczenie niż czas czy ISO, dlatego najlepiej ustawić czas i czułość, a przysłonę dostosować do panujących warunków oświetleniowych.
Podczas pokazu sztucznych ogni zrobicie zapewne bardzo wiele zdjęć dlatego przygotujcie dużo miejsca na kartach pamięci. Później oczywiście konieczna jest znaczna selekcja! Życzymy szczęścia i wytrwałości w fotografowaniu.
Zawsze jesteśmy bardzo ciekawi Waszych osiągnięć, dlatego 1 i 2 stycznia czekamy na zdjęcia fajerwerków na naszej tablicy na FB!