PORADNIKI

5 sposobów na to, jak zrobić dobry portret

Empikfoto.pl: Portret

Zdjęcia portretowe niosą ze sobą duży ładunek emocjonalny. Portret to wyjątkowa dziedzina fotografii, która często łączy ze sobą to, co zarezerwowane dla reportażu i dokumentu z tym, co właściwe fotografii mody. Chcesz robić lepsze zdjęcia i zastanawiasz się jak wykonać dobry portret? Zobacz, co musisz wiedzieć!

Zanim zrobisz zdjęcie – odłóż aparat

Dziwna rada, prawda? Ale bardzo istotna i korzystają z niej zarówno dokumentaliści, jak i fotografowie mody. Zanim zrobisz zdjęcie, odłóż aparat i porozmawiaj z osobą, której chcesz wykonać portret. Jeśli się jeszcze nie znacie – uda Ci się zbudować między Wami relację, dzięki której fotografowana osoba będzie zachowywała się swobodniej przed obiektywem. Po drugie – co bardzo ważne – poznasz jej nastrój, myśli, sposób patrzenia na świat, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wykonać zdjęcie, które odda to, kim jest Twój model lub modelka.

Najlepsi fotografowie wykonują często zdjęcia podczas towarzyskiej i niezobowiązującej rozmowy – wtedy, gdy fotografowana osoba zupełnie się tego nie spodziewa. W ten sposób są w stanie zarejestrować szczery uśmiech, rozmarzony wzrok lub charakterystyczny błysk w oku. Spróbuj wykonać zdjęcie podczas rozmowy nawet, jeśli fotografujesz najbliższych. Zrób to tak, jak zawodowi portreciści, a efekt na zdjęciu może być zdumiewający!

Portret to przede wszystkim emocje

Jeśli portret to emocje to Ty musisz nauczyć się odrobiny psychologii. Wiesz, że dobre zdjęcie powstaje wtedy, gdy fotografowana osoba czuje się swobodnie. Szukaj więc emocji, które malują się na jej twarzy i pamiętaj, że nie muszą być skrajne – czasami wystarczy tylko wymowne spojrzenie lub subtelny uśmiech. Zastanów się także czy model lub modelka zachowują się naturalnie – wykonują ruchy i przyjmują pozy, które nie są „pozowane”.

Rekwizyty i detale

Pamiętaj także, że portret to nie tylko człowiek. Tak naprawdę fotografia ma portretować duszę! Dlatego nie musisz zawsze skupiać się na tym, aby na zdjęciu widoczna była twarz i sylwetka fotografowanej osoby – szczególnie, jeśli wykonujesz kilka zdjęć, które chcesz połączyć w serię. Pomyśl o rekwizytach i akcesoriach, które mogą charakteryzować osobę, której portret wykonujesz. Sfotografuj ją w otoczeniu takich przedmiotów lub skup się na detalach – np. jedynie dłoniach trzymających istotny element, kawowym stoliku przy fotelu, na którym leży książka itp. Spróbuj stworzyć historię o postaci, którą uda Ci się opowiedzieć jednym, bądź kilkoma obrazami.

Tło w fotografii portretowej

Tło jest niesamowicie istotne także w fotografii portretowej. Jeśli na drugim planie będzie „działo się” zbyt dużo – wzrok oglądających zdjęcie zostanie zaangażowany, a bohater Twojego zdjęcia stanie się mniej istotny. Dlatego wykonując portret, warto korzystać z niskiej przesłony, by tło zostało nieco rozmyte.

Drugi plan może jednak odgrywać ważną rolę i być uzupełnieniem historii, którą prezentujesz na zdjęciu. Szczególnie, jeśli fotografujesz kogoś w jego otoczeniu – pokoju, miejscu pracy, sali, na której codziennie trenuje. Pamiętaj jednak, co chcesz zaprezentować na zdjęciu i zadbaj o to, by właśnie ten element był najbardziej wyeksponowany.

Więcej na temat kadrowania i kompozycji znajdziesz na naszym blogu:

fot. Magdalena Kotynia, Laureatka KFE 2016

fot. Magdalena Kotynia, Laureatka KFE 2016

Portret czarno-biały czy kolorowy?

Niestety nie znamy na to jednoznacznej odpowiedzi i wszystko zależy od Twojej kreatywności i pomysłu. Jednak fotografia czarno-biała ma to do siebie, że doskonale prezentuje faktury, teksturę i półcienie. Brak kolorów sprawia także, że nasz wzrok „nie ucieka” ku najbardziej jaskrawym punktom, więc łatwiej nam skupić się na tym, co na fotografii najistotniejsze. Czarno-białe zdjęcia świetnie podkreślają emocje fotografowanych osób, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zobacz także nasz post na temat fotografii B&W!

Mamy nadzieję, że uda Ci się wykonać naprawdę wyjątkowe portrety, w których główną rolę będą grały emocje. Pamiętaj także, że warto eksperymentować!

 

Udostępnij:

Zostaw komentarz