PORADNIKI

Jak skomponować zdjęcie ?

Zapraszam do lektury pierwszej części poradnika22 proste wskazówki jak robić lepsze zdjęcia smartfonem”, w której  Michał Koralewski z grupy Mobilni przybliży nam zagadnienia  kompozycji zdjęcia.

Trójpodział

Reguła trójpodziału, nazywana także regułą „złotego podziału” jest najbardziej podstawową, a zarazem najłatwiejszą do opanowania zasadą kompozycji w fotografii.

Wystarczy wyobrazić sobie, że fotografowany obraz podzielony jest przez dwie pionowe i dwie poziome linie na dziewięć równych części (właściwie to nawet nie trzeba sobie tego wyobrażać – wystarczy włączyć odpowiednią opcję w smartfonowej aplikacji, za pomocą której wykonywane są zdjęcia). Zgodnie z regułą trójpodziału, wystarczy teraz najważniejsze elementy fotografowanego obrazu umieścić wzdłuż tych linii lub w punktach ich przecięcia (zamiast w centrum kadru). Takie ułożenie kompozycji sprawia, że fotografia staje się dużo ciekawsza, bardziej estetyczna i atrakcyjniejsza dla odbiorcy.

 Autor: Michał Koralewski_1

 

Linie wiodące

Aparat fotograficzny – czy to lustrzanka, czy kompakt, czy też aparat wbudowany w smartfona, „widzi” świat płasko, w dwóch wymiarach. Problem ten szczególnie doskwiera w przypadku fotografii mobilnej – smartfony rejestrują obraz z bardzo dużą głębią ostrości, co oznacza, że zarówno pierwszy plan jak i to, co znajduje się daleko za fotografowanym obiektem, będzie na zdjęciu tak samo wyraźne. Zadaniem fotografa jest takie zbudowanie kadru, aby wywołać w odbiorcy poczucie głębi. Najłatwiejszym sposobem jest wykorzystanie tzw. linii wiodących, które będą prowadziły wzrok przez cały kadr, do głównego obiektu. Efekt głębi można uzyskać fotografując wzdłuż krawężników, pasów namalowanych na jezdni, linii wysokiego napięcia, koryta rzeki itp. Ponieważ w naszej kulturze jesteśmy przyzwyczajeni do czytania od lewej do prawej i z góry na dół, linią wiodącą, która najpełniej buduje perspektywę w fotografii jest linia ukośna prowadząca z lewego górnego do prawego dolnego narożnika. Wykorzystanie linii wiodących w kompozycji nie tylko wprowadza głębię i pomaga prowadzić wzrok, ale także wzmacnia odbiór zdjęcia (np. linia pozioma horyzontu poprowadzona w dolnej części zdjęcia wprowadza poczucie stabilności, bezpieczeństwa, gdy ta sama linia poprowadzona w górnej części czasami wywołuje niepokój).

 Autor: Michał Koralewski_2

Naturalne obramowanie

 Wykorzystanie naturalnego obramowania w fotografii jest jedną z podstaw budowy mocnej kompozycji. Dodaje w zdjęciu kontekstu i pomaga odbiorcy skupić się na najważniejszym uwiecznionym obiekcie. Naturalne obramowanie polega na takim sfotografowaniu obiektu, aby znalazł się w ramie stworzonej przez bramę, okno, gałęzie drzew itp. przez co zdjęcie nabiera estetyki i ułatwia stworzenie relacji między obiektem a odbiorcą. Takie obramowanie także pomaga w stworzeniu wrażenia głębi, a samo zdjęcie staje się przez to ciekawsze.

Autor: Michał Koralewski


Autor: Michał Koralewski

www.instagram.com/michal_koralewski

 

 

Udostępnij:

1 comment

  1. Foto: M 2014 22 października, 2014 at 15:16 Odpowiedz

    – dobrze skomponowana Fotografia, to dobry odbiór od Widza; aby Zdjęcie było wyraziste i urzekające [dające czasem do myślenia], trzeba się zatrzymać i starać się starannie zabrać do wykonania pracy z aktualnym, używanym sprzętem.
    Poradnik godny polecenia, dobrze rozpisany, nawet a może przede wszystkim do Amatora. Powodzenia w dalszym doradzaniu… 🙂

Zostaw komentarz