PORADNIKI

Jak fotografować na ulicy?

Fotografia uliczna jest jedną z najbardziej wymagających technik fotograficznych. Zdaniem wielu największą trudnością w fotografii ulicznej jest pozostanie niezauważonym, ciche uchwycenie sytuacji, która nas zainteresowała. Dzięki wszechobecnym w dzisiejszych czasach smartfonom mamy jednak znacznie większe szanse na wtopienie się w otoczenie, niż w przypadku fotografowania aparatem. Na co warto zwrócić uwagę w czasie „polowania” ze smartfonem?

 

_

Poświęć chwilę na zastanowienie się nad kadrem.

 Warto przygotować się do wykonania zdjęcia, zaplanować ujęcie, wcześniej ustawić wszystkie parametry fotografii, a dopiero w odpowiednim momencie wcisnąć spust migawki. W czasie oczekiwania kluczowym jest udawanie obojętnego – osoba, która staje się naszym „celem”, a często również dopełnieniem obrazu, nie powinna skupiać na nas uwagi dłużej, niż na innych przechodniach.

poradnik_16

_

Najpierw rób zdjęcia, później je przycinaj.

 Jeżeli osoba/sytuacja, którą chcemy uchwycić na zdjęciu, nie porusza się, to warto podejść maksymalnie blisko i zrobić zdjęcie. Należy jednak pamiętać, że nie możemy wycelować telefonu wprost na osobę, którą chcemy uchwycić – warto wtedy zrobić szerokie ujęcie (np. budynku znajdującego się za fotografowaną postacią) tak, by cel opierał się na krawędzi zdjęcia. Kwestię kadrowania zostawiamy wtedy do późniejszej obróbki. Warto zaznaczyć, że dużym ułatwieniem będzie tutaj wielkość i popularność miasta, w którym robimy zdjęcia.

 

poradnik_17

_

Wczuj się w fotografowane osoby.

Najważniejszą kwestią w fotografii ulicznej jest to, by pamiętać, że najbardziej istotny jest nie kadr, a fotografowana osoba i jej uczucia. Jeśli uważasz, że na miejscu „modela” czułbyś się niekomfortowo, to niezależnie od jakości kadru warto powstrzymać się od zrobienia zdjęcia.

 

Autor: Cezary Dziadurski

www.instagram.com/cdziadurski

 

 

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Dla weryfikacji, podaj brakujący składnik (liczbę) działania matematycznego: Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.