LIFESTYLE

Historia Fotografii

Tydzień temu na tablicy empikfoto.pl odbył się Wtorkowy Wieczorek z Fotografią poświęcony Historii Fotografii.  Okazało się, że również w tym temacie nasi Fani w swoich archiwach odnaleźli ciekawe fotografie! Zacznijmy jednak od samego początku!

Podobno już w starożytnej Grecji Arystoteles i Euklides zauważyli zjawisko powstawania obrazu po przejściu promieni słonecznych przez niewielki otwór. Arystoteles obserwował światło przechodzące między liśćmi przy częściowym zaćmieniu słońca i zauważył odwrócony obraz.

 

Promień wpadający przez niewielki otwór  do zaciemnionego pudełka. Obraz zostaje odwrócony.

Niedługo po pierwszych obserwacjach powstało urządzenie, wykorzystujące to zjawisko – Camera Obscura (łac. ciemna komnata).

Camera zbudowana jest z pudełka/pomieszczenia (ciemnego wewnątrz) do którego przez mały otwór wpada światło tworząc odwrócony obraz.  Na jednej ściance znajduje się niewielki otwór, przez który dostaje się światło, a na drugiej materiał, na którym obserwujemy obraz.

Camera Obscura

W starożytności służyła astronomom do obserwacji rocznych torów, po jakich poruszają się planety i gwiazdy. Camera obscura była niegdyś pomocna malarzom przy poprawnym odzwierciedlaniu perspektywy.

Z pomocy camera obscura korzystał z pewnością  Leonardo da Vinci, Vermeer, Canaletto i wielu innych malarzy choć nie była to rzecz, do której artyści otwarcie się przyznawali.  W przypadku Canaletta, dzięki pracy z Camera Obscura obrazy są tak wierne rzeczywistości, że na ich podstawie można było odbudować część zburzonej Warszawy.

Camera Obscura służyła też jako miejsce rozrywki. Tworzono pomieszczenia, w których pojawiał się odwrócony obraz. Okazuje się , że i dziś wiele osób uznaje to zjawisko za świetną zabawę. Dominika wraz z przyjaciółmi stworzyli Camerę Obscurę w pokoju jednej z kamienic. Na naszej tablicy pokazała zdjęcia dokumentujące to wydarzenie.

Dominika: „Na początek trzeba było zakleić szczelnie wszystkie okna i zostawić małą dziurkę 🙂 jakieś 2h 6-8 klejenia ścian, wcześniej kilka osób chodziło po sklepach za kartonami. Potem zgasiliśmy światło, czekaliśmy aż wzrok się przyzwyczai do absolutnej ciemności, a wtedy na ścianie pojawiały się budynki, a na suficie jeździły samochody i tramwaje…”

Camera Obscura z inicjatywy ekipy „Pod Kopułą” https://www.facebook.com/podkopu, fot. Dominika Dabrowska, http://dominikadabrowska.com

Camera Obscura z inicjatywy ekipy „Pod Kopułą” https://www.facebook.com/podkopu, fot. Dominika Dabrowska, http://dominikadabrowska.com

Pierwszy mechanizm wykorzystywany w fotografii był jak widać znany od dawien dawna.

W 1727 Johann Heinrich Schulze odkrył zjawisko światłoczułości soli srebra. Do powstania fotografii potrzebowano jednak sposobu na połączenie tych dwóch zjawisk oraz utrwalenie obrazu. To niestety zajęło troszkę czasu.

Nicephore Niepce przez wiele lat pracował nad tym, aby uchwycić ulotny obraz powstający w Camera Obscura. w 1816 roku uzyskał swoje pierwsze heliografy. Niestety nie potrafił ich utrwalić i po krótkim czasie znikały one z materiału światłoczułego.
W 1827 roku udało mu się wykonać i utrwalić za pomocą bituminu pierwszy obraz. Był to widok z okna jego pracowni…

Nicephore Niepce „Widok z Okna Pracowni”  1827r.

Niepce przesłał swoje prace do Royal Society, jednak nie opisał dokładnie jak otrzymał obraz przez co jego raport został odrzucony. Zrezygnowany Niepce zaprzestał działań w tym temacie, a dotychczasowe prace oddał znajomemu botanikowi. Jakiś czas po jego śmierci negatywy zaginęły. W roku 1951 prace odnalazły się na strychu w walizce pewnej zmarłej kobiety, wciśnięte pomiędzy ubrania i książki!

Obraz  był niestety prawie niewidoczny.  To co widzimy na załączonym zdjęciu jest efektem odtworzenia obrazu w laboratorium Kodaka.

Za względu na odrzucenie przez Royal Society prac Niepca, przez wiele lat za wynalazcę fotografii uznawany był Louis Jacques Daguerre. Oto zdjęcie, które w historii fotografii zapisuje się jako pierwsze zdjęcie człowieka:

Louis Jacques Daguerre „Boulevart du Temple” 1839r.

Paryska uliczka w ciągu dnia jest pusta? Przecież o tej porze powinna tętnić życiem. Ze względu na długi czas naświetlania ludzie nie zostali zarejestrowani na fotografii. Na zdjęciu widzimy wyraźnie jedynie człowieka korzystającego z usług Pucybuta… Przez dłuższy czas musiał on stać nieruchomo i dlatego zachował się na zdjęciu.

Louis Jacques Daguerre odkrył, że wystawiając najpierw srebro na działanie par jodu przed ekspozycją, a następnie po zrobieniu zdjęcia na opary rtęci, mógł uzyskać obraz utajony (negatyw przed wywołaniem). Obraz utrwalał poprzez kąpiel w roztworze soli kuchennej. 7 stycznia 1839 roku Louis Jacques Daguerre ogłosił, że wynalazł proces zwany dagerotypem.
Podczas wieczorka okazało się, że wśród nas jest Robert, który własnoręcznie wykonał dagerotyp. Cytując Roberta: „Dagerotyp powstał podczas pleneru ASP w Gdańsku, we wrześniu 2006 roku, pod okiem Jarosława Klupsia. Miedziana płytka została wcześniej wypolerowana i posrebrzana. Następnie uczulona oparami z kryształków jodu. Naświetlona i wywołana na świetle słonecznym (przykryta czerwoną folią w celu odcięcia promieniowania UV, dagerotyp działa tylko na UV).
” Michał” fot. Robert Danieluk http://senq.ownlog.com/
No i zaczęło się! Niepce, Daguerre… Następnie Talbot, który pokrył kartkę papieru chlorkiem srebra, żeby uzyskać natychmiastowy negatyw – kolotypia. George Eastman udoskonalił ten proces, który obecnie jest główną technologią wytwarzania filmów fotograficznych…
Pierwsza barwna fotografia została wykonana w 1861 roku przez szkockiego fizyka Jamesa Clerka MAxwella. Przedstawiała wstążkę tartanu.
James Clerk MAxwell „Wstążka Tartanu” 1861r.
Pod koniec XIX wieku fotografia została rozpowszechniona, z czym nieodłącznie związany jest Slogan reklamowy Kodaka ” You press the button, we do the rest ” (Naciskasz spust, a my robimy resztę)  z okazji wejścia na rynek aparatu Kodak Georgea Estmana w 1888roku i rozpoczęcia seryjnej produkcji aparatów.
W ‎1969 roku powstała pierwsza matryca CCD i rozpoczęła się era fotografii cyfrowej…
Od roku 2005 sprzedaje się już więcej aparatów cyfrowych niż analogowych. Zapytaliśmy się Fanów, czy jeszcze zdarza im się robić zdjęcia „na filmach”. Odpowiedzi były różne. Niektórzy nigdy nie dotykali analogowych aparatów, inni wykonują zdjęcia analogowe nawet na średnim i dużym formacie.
Jak napisała Beata, fotografia tradycyjna ma duszę.. Wszystkich zainteresowanych fotografią zachęcamy do eksperymentowania z tradycyjnymi metodami  fotografii.
W ostatni wtorek pojawiło się pytanie „Kto jest autorem zdjęcia uznawanego za pierwsze zdjęcie modowe?” Przysporzyło ono trochę problemów.
Kilka osób odpowiedziało, że był to Guy Bourdinto, 1955 rok i lutowe wydanie francuskiego Voguea. My jednak jesteśmy zdania, że pierwszy był Horst i jego Gorset Mainbochera z 1939r.
Horst P. Horst „Gorset Mainbochera”  1939r.

Na koniec przypomnieliśmy zdjęcie wykonane przy pomocy mokrej metody kolodionowej. Pierwsze wejście na szczyt Mont Blanc z aparatem.

Wyobrażacie sobie wejście na Mont Blanc z wielkim aparatem, chemikaliami i ówczesnym sprzętem „wspinaczkowym”?
Nie lada wyczyn…

Dziękujemy za udział we Wtorkowym Wieczorku z Fotografią i zapraszamy na następny. Tym razem Lomografia, dziś o 20!

Polecane linki:
http://youtu.be/RuJ_Jd6Qgyo
http://www.youtube.com/watch?v=LmQAfNM-i0g
http://www.youtube.com/watch?v=gvzpu0Q9RTU
Physics Video: My room as a camera
http://krakowska.art.pl/index.php/galeria/category/10-karolina-mostek
 
 
Podczas tworzenia tekstu korzystaliśmy m.in. z książek „Słynne zdjęcia i ich historie cz I i II  i Wikipedii.
Udostępnij:

4 comments

Zostaw komentarz

Dla weryfikacji, podaj brakujący składnik (liczbę) działania matematycznego: Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.