INSPIRACJE

Fotografia modowa – fakty i mity

Niedawno wspominaliśmy Wam o modzie festiwalowe– radziliśmy, jak się spakować, aby zabrać ze sobą minimalną liczbę rzeczy, a przygotować maksymalną liczbę stylizacji. Pozostajemy nadal w temacie, gdyż dzisiaj prezentujemy Wam kilka rad dotyczących sesji modowych. Nasz ekspert Adrian – student Szkoły Filmowej w Łodzi na kierunku fotografia, obala popularne mity i zdradza, co tak naprawdę liczy się w fotografii modowej.

Czy potrzebujemy drogiego sprzętu, aby fotografia wyglądała profesjonalnie? Czy modelka ma tylko prezentować ubrania, czy powinna wnosić coś jeszcze do sesji? Razem z naszym ekspertem obalamy najpopularniejsze mity dotyczące fotografii modowej. Zobaczcie, czy nie nabraliście się na niektóre z nich!

MIT: Jedynym zadaniem modelki jest prezentowanie ubrań

Modelka nie funkcjonuje na sesji jako osoba nosząca ubrania, tylko wzbogaca projekt na każdej płaszczyźnie. Jej zadanie nie kończy się jedynie na wyeksponowaniu odzieży – musi również zaintrygować odbiorcę.

MIT: Wybieraj jedynie najlepsze zdjęcia

Nie rezygnujcie ze słabszych strzałów – cała seria zawsze składa się z lepszych i gorszych fotografii, które dobrze się uzupełniają. Uzależniajcie selekcje od celu robienia zdjęć (edytorial w magazynie, wydruk na ścianę). Pamiętajcie również, że fotograf zupełnie inaczej odbiera swoje dzieła. Warto więc pokazać zdjęcia również innym osobom, które ze swojej perspektywy powiedzą, które do nich najbardziej trafiają. Poruszenia, słaba jakość, krzywy kadr czy nieodpowiedni moment naciśnięcia spustu nie decydują o rezygnacji z fotografii! Patrzcie na serię zdjęć jak na jedną historię, spotkanie.

MIT: Chcąc zrobić dobre zdjęcie, muszę mieć najlepszy sprzęt

Profesjonalny sprzęt nie jest potrzebny, żeby zrobić dobre zdjęcie. Nie jest potrzebna ani pojemna matryca, ani świetna jakość w słabo oświetlonych miejscach. Czasem wystarczy zaadoptować miejsce pracy i wykorzystać nawet pozornie niesprzyjające warunki. Eksperymentowanie to ważna część rozwoju w robieniu czegokolwiek.

MIT: Na planie zdjęciowym najważniejszy jest… fotograf

Warto zapewnić na sesji atmosferę i komfort, co pozwoli zrealizować wcześniejsze przemyślenia. Na zdjęcia pracuje nie tylko fotograf, ale każdy na planie. Tak, zdjęcia z modelką robione w domu to też plan 😊

FAKT: Światło jest najważniejsze

Nie tylko w fotografii modowej, ale w każdej, światło odgrywa najważniejszą rolę. Również każdy jego rodzaj może być dobry, o ile stanowi integralną część całości. Stawiajcie na naturalność.

FAKT: Inspiruj się, ale nie naśladuj

Klasyczne fotografie mody należy traktować jak inspiracje, a nie jak wzór do naśladowania. Trzeba być aktywnym, śledzić trendy, poruszać się po nowo wytartych ścieżkach. Fotografia mody dynamicznie się rozwija i nie kończy na legendarnych magazynach i albumach. Wyidealizowane technicznie zdjęcia i fotografia magazynowa to tylko jakaś część tego, co stanowi dziś fotografię mody.

FAKT: Dajcie sobie trochę swobody

Eksponujcie swoje spojrzenie, indywidualną wizję. Dajcie zdjęciom trochę swobody. One nie muszą wyglądać tak, jak zaplanowaliście przed sesją. W trakcie wszystko mogło nabrać innego zafarbu, ale to wciąż może być coś dobrego! Dajcie się wciągnąć w wolność fotografowania, to się opłaca, szczególnie na początku! 😊

Pamiętajcie, że swoje wyjątkowe portfolio możecie przygotować w formie fotoksiążki na EmpikFoto! Będzie to wspaniały sposób na zaprezentowanie umiejętności zarówno fotografa jak i modelki 🙂

Udostępnij:

Zostaw komentarz