PORADNIKI

Nieuważny maluch – jak mu pomóc?

Przedszkolaki to wulkany energii. Bez przerwy coś je interesuje, jest ich wszędzie pełno i zawsze znajdą okazję do dokazywania. Koncentrując się na aktywnym spędzaniu wolnego czasu, maluchy bardzo często nie przywiązują zbyt dużej uwagi do swoich rzeczy osobistych – ręczników na basenie, kubków, z których piją, czy worków na buty. Te przedmioty bardzo często „się gubią”. Zdarza się także, że nasza pociecha wraca do domu z cudzymi akcesoriami. Zbadaliśmy problem wszystkich zaginionych koszulek i worków – prezentujemy więc nasze sposoby na takich małych „zapominalskich” 😉

Dlaczego rzeczy „się gubią”?

Problemy z organizacją, nazywane również „roztrzepaniem” to odzwierciedlenie beztroski, z której słyną najmłodsi. Nie przywiązują zbyt dużej uwagi do rzeczy materialnych, o ile nie mają one szczególnej rangi w ich życiu. Jakkolwiek dzieci często gubią buty, czapki czy rękawiczki, o tyle ukochana maskotka lub zabawka są zawsze pod ręką. Ten sam mechanizm możemy wykorzystać w przypadku akcesoriów, z którymi dziecko codzienne udaje się do przedszkola lub szkoły. Wystarczy sprawić, aby konkretne przedmioty sprawiały maluchowi radość 😊 Jak to osiągnąć?

Jedyny w swoim rodzaju

Aby dziecko przywiązało się do określonej rzeczy, warto nadać jej konkretne cechy wizualne. Mogą one nawiązywać do ulubionej kreskówki, ukochanej drużyny sportowej bądź superbohatera, którego nasza pociecha szczególnie sobie upodobała. Możliwości personalizacji jest wiele. Za pomocą naniesienia na zwykłe akcesoria codziennego użytku grafik lub imienia sprawiamy, że stają się one także gadżetami, którymi dziecko będzie chciało się pochwalić wśród znajomych. Dzięki temu maluch już zawsze będzie pamiętać, że jego ręcznik ma nadrukowane imię, natomiast o worek na buty z wizerunkiem Batmana będzie dbał jak o ukochaną zabawkę. Dziecko będzie zachwycone, a my przestaniemy dzwonić po rodzicach w celu odnalezienia właściciela przywłaszczonych akcesoriów ze szkolnej wyprawki.

Na które akcesoria warto zwrócić uwagę?

Najczęściej gubione są akcesoria, które wiążą się z czasem, podczas którego dziecko ma okazję się wyszaleć – basenem, zajęciami wychowania fizycznego, a także, kiedy prowadzi ożywione dyskusje z koleżankami i kolegami podczas drugiego śniadania. Warto więc szczególną uwagę zwrócić na worek na buty, ręcznik, koszulkę na WF, zeszyt z pierwszymi lekcjami czy kubek do picia, gdyż to właśnie te rzeczy są najczęściej gubione lub podmieniane. Na szczęście wszystkie te przedmioty, z dużą łatwością, da się spersonalizować, dzięki czemu dziecko zacznie o nie dbać. Okres dziecięcy, czas beztroski i zabawy, rządzi się swoimi prawami. Stosując jednak proste triki, możemy z dużą łatwością nauczyć malucha odpowiedzialności za swoje rzeczy 😊

Więcej pomysłów na organizację przestrzeni malucha znajdziecie tutaj. Personalizowane akcesoria znajdziecie na stronie Empik Foto.

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Dla weryfikacji, podaj brakujący składnik (liczbę) działania matematycznego: Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.