PORADNIKI

Fotografowanie smartfonem, czyli jak robić lepsze zdjęcia telefonem?

Fotografia mobilna

Smartfony coraz częściej zastępują nam duże aparaty, które zresztą trudno zabierać ze sobą w każde miejsce. Wyniki badania „Zoom na Polaków” udowadniają, że używamy ich do fotografowania równie często, co lustrzanek, a nowe modele oferują mnóstwo funkcji, które nie ustępują opcjom dostępnym w kompaktach. Zastanawiasz się czy warto fotografować smartfonem i jak robić lepsze zdjęcia telefonem? Zobacz, co musisz wiedzieć!

Zaufaj technologii

Trudno uwierzyć, że mały smartfon może dorównywać dużym aparatom, ale trzeba przyznać, że większość dostępnych modeli posiada naprawdę zaawansowane funkcje. Choć w telefonie zmieści się tylko niewielkich rozmiarów matryca to producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań. Większość smartfonów posiada już bardzo jasne obiektywy z niską przesłoną (niektóre nawet dwa i to najlepszych marek – np. Leica), które umożliwiają wykonywanie bardzo plastycznych zdjęć, a także zastosowano w nich nowoczesne technologie, które redukują szumy i poruszenia, pomagają w stabilizacji obrazu, świetnie mierzą światło i są bezbłędne, jeśli chodzi o Focus.

Kompozycja to podstawa także w fotografii mobilnej

Fotografia rządzi się swoimi prawami, a jej reguły obowiązują bez względu na to z jakich narzędzi korzystamy. Dlatego jeśli chcesz robić lepsze zdjęcia telefonem, nie zapominaj o odpowiedniej kompozycji, kadrowaniu oraz zachowywaniu poziomów i pionów. W tym może pomóc Ci siatka dostępna w każdej standardowej aplikacji aparatu w smartfonie. Wystarczy ją włączyć, by pojawiła się na podglądzie na żywo. Gwarantujemy, że to przeogromna pomoc podczas wykonywania nawet szybki zdjęć.

Chcesz wiedzieć więcej o kompozycji? Przeczytaj post:

Szukaj światła

Smartfony świetnie radzą sobie, gdy fotografujemy w ciągu dnia i mamy do dyspozycji światło słoneczne. Trudno wtedy rozróżnić, które ze zdjęć zostało wykonane aparatem, a które telefonem. Niestety nieco gorzej radzą sobie w słabszych warunkach oświetleniowych – np. po zmroku lub pomieszczeniach, do których dociera niewielka ilość światła. Wtedy na zdjęciach mogą pojawić się szumy, widoczne ziarno lub obraz stanie się mniej wyraźny. W takiej sytuacji warto poszukać dodatkowych źródeł światła – np. zbliżyć się do okna, latarni lub lampy.

Lampa błyskowa

Niestety smartfony nie umożliwiają jeszcze kontrolowania kierunku błysku lampy błyskowej, dlatego zdjęcia z telefonu przy użyciu standardowego flesza mogą być płaskie i miejscami przepalone (zbyt jasne). Staraj się więc nie używać lampy błyskowej wbudowanej w smartfona, a jeśli jest to konieczne – spróbuj rozproszyć jej błysk, korzystając choćby z białej kalki lub papieru śniadaniowego. Nadal jednak lepszym rozwiązaniem pozostaje poszukiwanie dodatkowych źródeł światła.

Zoom, czyli nie chodź na skróty

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w aparatach telefonu jest zoom cyfrowy, czyli po prostu rozciągnięcie wykonanego zdjęcia. W praktyce smartfon wykonuje pełen kadr, a następnie „przycina” i „rozciąga” zbliżony element. Niestety wiąże się to z dużym pogorszeniem jakości zdjęcia, więc jeśli tylko masz taką możliwość – zastąp cyfrowy zoom, zoomem „na pieszo”. Podejdź bliżej do fotografowanego obiektu lub wykonaj zdjęcie z innej perspektywy, a fotografia zachowa najwyższą jakość, jaką oferuje Twój telefon.

Kliknij przed wykonaniem zdjęcia

Aparaty w telefonach gwarantują naprawdę zaawansowane rozwiązania, jeśli chodzi o focus. Łapanie ostrości w lustrzankach polega zwykle na dociśnięciu spustu migawki do połowy, ale w smartfonie możesz wykorzystać dotyk. Wystarczy, że dotkniesz ekranu w miejscu, gdzie chcesz, aby aparat złapał ostrość, a jeśli przytrzymasz palec w tym punkcie dłużej – aplikacja złapie ostrość i zachowa ją nawet jeśli zmienisz kadr.

Korzystaj z funkcji PRO

W wielu smartfonach dostępne są także dodatkowe tryby, dzięki którym możesz robić lepsze zdjęcia telefonem. Nie bój się z nich korzystać i wybieraj gotowe rozwiązania, dzięki którym aparat sam dobierze odpowiednie parametry w zależności od fotografowanej sceny. Tryb malowania światłem świetnie sprawdzi się podczas nocnego fotografowania, tryb HDR pozwoli Ci sfotografować nawet bardzo kontrastowe sceny, a tryb fotografii jedzenia – zrobić świetne ujęcia pyszności, które lądują na Twoim talerzu. To duża wygoda i gwarancja, że w danym momencie wykorzystasz maksymalnie możliwości smartfona.

Aplikacje do obróbki i filtry

Choć najczęściej korzystamy z systemowych aparatów to warto także potestować choć kilka dodatkowych aplikacji. Umożliwiają one korzystanie z bardziej zaawansowanych opcji już podczas fotografowania i dają mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o edycję wykonanych już zdjęć. Więcej na temat najciekawszych aplikacji możesz przeczytać w poście, do którego link znajdziesz poniżej.

Poznaj najlepsze aplikacje do fotografowania, z których musisz skorzystać:

Smartfony to naprawdę bardzo przydatne i funkcjonalne narzędzia, jeśli chodzi o fotografię. Mamy je zawsze przy sobie, umożliwiają wykonanie zdjęcia niemal w tym samym momencie, w którym zauważamy coś interesującego, a ich opcje pozwalają wykonywać fotografie, które jakością nie odbiegają od kadrów wykonanych profesjonalnymi aparatami. Świetne zdjęcia nie mogą jednak zniknąć w pamięci telefonu i warto wywołać je w wersji papierowej.

Dzięki aplikacji mobilnej empikfoto.pl możesz zamawiać odbitki bezpośrednio ze swojego telefonu i mediów społecznościowych już za pomocą kilku kliknięć. Sprawdź, jakie to proste!

 

 

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Dla weryfikacji, podaj brakujący składnik (liczbę) działania matematycznego: Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.