KONKURSY

Konkurs Fotograficzny Empiku 2014 rozstrzygnięty!

 Znamy zwycięzców tegorocznej edycji Konkursu Fotograficznego Empiku. Spośród rekordowej  liczby kilkunastu tysięcy zgłoszeń nagrody główne Jury, pod przewodnictwem Pawła Dumy, przyznało: Tomaszowi Okoniewskiemu w kategorii Portret, Marcelinie Łoś w kategorii Fotografia ulic, Maciejowi Lelonkiewiczowi w kategorii Natura.

Organizowany już po raz szósty Konkurs Fotograficzny Empiku w tym roku obejmował trzy kategorie – Portret, Fotografia ulicy oraz Natura. Jak co roku, Konkurs kierowany był do amatorów – pasjonatów fotografii, którym wygrana umożliwi doskonalenie warsztatu. Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane były przez blisko 2 miesiące za pośrednictwem strony empikfoto.pl. Do wyścigu o nagrody zostało zgłoszonych w sumie blisko 15 000 zdjęć, a prace oceniało Jury w składzie: Paweł Duma (fotograf, wykładowca w Akademii Nikona), Maciej Zieliński (redaktor naczelny magazynu fotograficznego Digital Camera Polska) oraz Krzysztof Basel (redaktor prowadzący serwis fotoblogia.pl, pasjonat fotografii).

Jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu: „Elementami decydującymi o wyborze prac były: zgodność tematu pracy z tematem kategorii, trafność ujęcia tematu, unikalność kadru, pomysłowość autora. Uchwycone światło i dobra kompozycja były dopełnieniem wybranych zdjęć. (…) Wszystkie nagrodzone prace reprezentują nienaganny poziom techniczny.”

 

W kategorii Portret podobnie jak w poprzedniej edycji konkursu wyróżniały się portrety naturalne. Zdjęcia tego typu często stoją na pograniczu portretu i reportażu, opowiadając nam historię osoby sfotografowanej w taki sposób jak nagrodzone zdjęcie, zasługują na szczególne wyróżnienie.

Tomasz Okoniewski

Decyzją Jury, nagrodę główną (Lustrzankę Nikon D3200 + 18-55VR II, e-kartę o wartości 100 zł do wykorzystania w serwisach empik.com i smyk.com) otrzymał Tomasz Okoniewski za pracę „Szczerość to moje drugie imię…”. Drugie miejsce oraz Tablet COLOROVO CityTab Vision 7.85”, 1.2 GHz, Corel After Shot Pro i e-kartę o wartości 100 zł przyznaliśmy Katarzynie Słomianej za zdjęcie „Równowaga”. Trzecią nagrodę w kategorii Portret (Tablet COLOROVO CityTab Lite 8”, 1.2 GHz, Corel After Shot Pro, e-kartę o wartości 50 zł) otrzymała Kinga Stachecka, autorka zdjęcia „Ciemności”. Publiczność w głosowaniu nagrodziła portret „Kasia” Izy Tafil.

 

W kategorii Fotografia Ulicy zawsze najważniejszy jest „decydujący moment”, w którym zawarta będzie opowieść o tym co było przed wydarzeniem, co się dzieje teraz i co może się wydarzyć chwilę potem. Klasyczne podejście do tematu sprawdzone przez wielu fotografów na świecie, sprawdziło się również w przypadku nagrodzonych zdjęć.

Marcelina Łoś

Nagrodę główną (Lustrzankę Nikon D3200 + 18-55VR II, e-kartę o wartości 100 zł do wykorzystania w serwisach empik.com i smyk.com) w tej kategorii jury przyznało Marcelinie Łoś za pracę „Pion-poziom”. Druga nagroda (Tablet COLOROVO CityTab Vision 7.85”, 1.2 GHzCorelDraw Home and Student Suite 2014 PL, e-karta o wartości 100 zł) przypadła Jarkowi Wojciechowskiemu za fotografię „Fontanna”. Na trzecim miejscu, zdobywając Nikona Coolpix S3500, CorelDraw Home and Student Suite 2014 PL oraz e-kartę o wartości 50 zł, uplasowała się praca „Plakat uliczny” Macieja Janickiego. Nagrodę Publiczności (kurs Akademii Nikona, do wyboru ze strony www.akademianikona.pl/kursy/, e-karta o wartości 50 zł)zdobyła Magdalena Dominiak za pracę „Rozmarzony wieczór”.

 

W kategorii Natura, która pojawiła się w tym roku po raz pierwszy, jury zwróciło szczególną uwagę na sposób ujęcia fotografowanego tematu. Perfekcja techniczna nie mogła być tu jedynym walorem decydującym o ocenie, równie ważne była estetyka i pomysł na samo zdjęcie.

Maciej Lelonkiewicz

W nowopowstałej kategorii, nagroda główna (Lustrzanka Nikon D3200 + 18-55VR II, e-karta o wartości 100 zł do wykorzystania w serwisach empik.com i smyk.com) przypadła Maciejowi Lelonkiewiczowi za pracę „Teatrzyk dwóch bączków”. Drugą nagrodę (Tablet COLOROVO CityTab Vision 7.85”, 1.2 GHz, Paint Shop Pro Ultimate, e-kartę o wartości 100 zł) jury przyznało Dorocie Krauze za fotografię „W deszczu”. Trzecie miejsce zdobyła praca „Wędrując po Kasha-Katuwe”, której autor Rafał Robak otrzymał Nikona Coolpix S3500, Paint Shop Pro Ultimate oraz e-kartę o wartości 50 zł. W głosowaniu publiczności nagrodę (kurs Akademii Nikona, do wyboru ze strony www.akademianikona.pl/kursy/, e-karta o wartości 50 zł) otrzymał Roman Giszter za pracę „Zakochana para”.

 

Szczegóły oraz wszystkie nagrodzone zdjęcia dostępne są na: http://www.empikfoto.pl/kfe,wyniki.html

Dziękujemy za udział w tegorocznej edycji Konkursu Fotograficznego Empiku oraz gratulujemy zwycięzcom! Kolejna, siódma już edycja Konkursu wystartuje za rok.

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Dla weryfikacji, podaj brakujący składnik (liczbę) działania matematycznego: Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.