PORADNIKI

Czy Street Photography to wyłącznie zdjęcia zrobione na ulicach?

Wieczorek 13 marca 2012 rozpoczęliśmy rozważaniami na temat tego, czym tak naprawdę jest Street Photography.

Kuba: Anegdotą.

Jagoda: Ja bym to wzięła bardziej dosłownie, foto zrobione na ulicy.

Agnieszka: Według mnie opowieścią „ulicznika”, opowieścią tego co widać na ulicach nie tylko miast, najczęściej street photo to ludzie na ulicy – człowiek i jego zachowania, relacja z otoczeniem. Trochę reportaż, trochę dokument.

fot. Anna Federowicz flickr.com/photos/anexxx/

Małgorzata: Uchwyceniem i oddaniem sytuacji/rzeczy taką jaka jest <?>

Kuba:  Raczej wykreowaniem skojarzenia, grą słów (obrazów).
_
Nam spodobała się definicja na http://snaps.pl/, na którą zwrócił uwagę Kuba.
_
Oto i ona:
„Street Photography – to fotografia niereżyserowana, przedstawiająca bardziej sytuacje lub sceny niż konkretne obiekty czy ludzi. Intensywnie operująca  skojarzeniem, zestawieniem, kontrastem i anegdotą, często eksponująca znaczenie momentu. Swoją nazwę zawdzięcza początkom, które miała na miejskiej ulicy, dziś bardziej odnosi się do stylu a nie do miejsca wykonania.”

fot. Agnieszka Surowiec Photo-Atelier

Wieczorek nie należał do rekordowych. Zdjęcia zaprezentowało kilkanaście osób. Dlaczego? Zrozumieliśmy to po krótkiej rozmowie na temat swobody fotografowania na ulicy. Okazuje się, że często po prostu nie mamy śmiałości. Boimy się reakcji fotografowanych na ulicy osób i związanych z tym nieprzyjemności.

Michał: Najlepiej zacząć od fotografowani na różnych koncertach, imprezach, gdzie ludzie spodziewają się fotografów. Myślę, że to dobry pomysł na przełamanie.
fot. Weronika Różańska
_
fot. Krzysztof Pawelec
_

Agnieszka, która na naszej tablicy tego dnia zamieściła najwięcej zdjęć,  napisała że jej sposobem jest rozmowa. Przed fotografowaniem zwyczajnie pyta wypatrzoną osobę, czy może zrobić zdjęcie. Najczęściej wszyscy bez problemu się zgadzają.

Na pewno zadanie pytania przed zrobieniem zdjęcia jest eleganckim rozwiązaniem, ale czy przez to nie tracimy  spontaniczności? Czy uchwycenie anegdoty lub  złapanie decydującego momentu jest możliwe po zadaniu pytania „mogę zrobić zdjęcie?” ?

fot. Agnieszka Surowiec Photo-Atelier

 fot. Agnieszka Surowiec Photo-Atelier

 fot. Agnieszka Surowiec Photo-Atelier

 Michał: Po spytaniu najlepiej chwile odczekać. Poudawać, że ustawia się sprzęt itp. I powinno się udać. 

A może dobrym sposobem jest rozmowa po zrobieniu zdjęcia?

Życzymy Wam, żebyście znaleźli rozwiązanie, które najbardziej Wam odpowiada i przy tym jest skuteczne. Tymczasem zachęcamy do obejrzenia zdjęć mistrzów fotografii ulicznej. Podobno najwięcej na temat fotografii uczymy się oglądając zdjęcia 🙂

 Polands Great Adventure>
Gilden Bruce>
Brassai>
Robert Doisneau
Mary Ellen Mark
Elliott Erwitt
Un-posed
In-public

Fani polecają:

Gudzowaty
MaxtM Wuwua
Tomek Swiesciak
Loomax
Wd3.photoblog.pl
Waszawysokosc.blogspot.com/street
Robert Onland Fermentowicz 

 

 

Udostępnij:

1 comment

  1. Liam 14 maja, 2012 at 10:00 Odpowiedz

    Ja jednak nie zgodzę się z wayzmsi opiniami na temat książek Scotta Kelbyego. Zapytacie dlaczego? Fotografią i fotoszopem zajmuję się od 5 lat. W tym czasie wykonałem bardzo wiele fotografii zarf3wno dla siebie jak i na cele komercyjne. Podczas swojej przygody fotograficznej sięgałem do wielu książek i podręcznikf3w. Aż pewnego dnia natrafiłem na książki Scotta . I pokochałem je od samego początku. Gość ma dar mf3wienia i pisania w sposf3b jasny i prosty o rzeczach tak naprawdę bardzo trudnych. No chyba, ze ktos uważa że robienie zaawansowanych kolaży fotograficzych , czy retusz portretf3w to łatwa sprawa. W mojej opinii są to książki na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, z odrobiną fajnego humoru, ktf3ry jest miłym przerywnikiem podczas pracy z książką. Gdyby wszystkie podręczniki były pisane tak, jak książki Scotta to nauka byłaby wielką przyjemnością. Niestety tylko Amerykańscy autorzy mają dar pisania w sposf3b lekki i przyjemny. Brawo dla Scotta za super książki.

Zostaw komentarz

Dla weryfikacji, podaj brakujący składnik (liczbę) działania matematycznego: Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.