PORADNIKI

Fotografia Dziecięca…

Konkursy zakończone. Możemy spokojnie wrócić do podsumowań naszych Wtorkowych Wieczorków z Fotografią! Od 7 lutego minęło już trochę czasu ale nadal pamiętamy jak przebiegał Wieczorek dotyczący fotografii dziecięcej. To było rekordowe spotkanie.  Na naszej tablicy pojawiło się ponad 70 zdjęć! 🙂

fot. Rafał Makieła www.makuzastudio.pl

Rozmawialiśmy sobie o tym jak fotografować dzieci. Na początku przypomnieliśmy rozmowę z Pauliną Drozdą, która przytacza wiele wskazówek w tym temacie. Staraliśmy się też dowiedzieć jak Wy radzicie sobie z fotografią dziecięcą.

fot. Weronika Różańska

Co zrobić, aby dzieci naturalnie zachowywały się przed aparatem?

Najczęściej pisaliście, żeby oswajać je z maszyną od pierwszych dni życia, bawić się robiąc zdjęcia i przede wszystkim to, o czym już wielokrotnie wspominaliśmy – nie powinniśmy próbować ich ustawiać!

fot. Iwona Dębiec, www.lamelka.com

W jakim wieku dzieciaki najchętniej współpracują z aparatem? Maluszki, kilkulatki czy nastolatki?

Okazuje się, że nie ma reguły. To zależy od charakteru. Niektórzy twierdzą, że najłatwiej robić zdjęcia maluszkom, które jeszcze nie potrafią się przemieszczać. Nastolatki natomiast potrafią już dać coś od siebie, wprowadzają swoje własne pomysły na zdjęcia.  Powodzenie zdjęć zależy także od podejścia fotografa. Do Dzieci starszych powinniśmy się zwracać trochę inaczej niż do najmłodszych. Czyli tak jak zwykle, fotograf powinien być też dobrym psychologiem.

fot. Iwona Dębiec, www.lamelka.com

fot. Agnieszka Surowiec, www.photo-atelier.pl

Czy fotografowanie dzieci to łatwe zadanie?

Autofokus się nie wyrabia, trudno złapać dobry kadr bo są najczęściej bardzo ruchliwe.. Jest jednak również wiele plusów. Nie pozują i nie udają, co ułatwia nam zrobienie zdjęć naturalnych, ciekawych portretów itd. Dodatkowo to dla nich świetna zabawa! Jak powiedziała Iwona.. nie wiem czy łatwe…ale za to na pewno wdzięczne i piękne zajęcie 🙂

 

fot. Magdalena Sobkowiak, www.magdaes.pl

Dyskusje trwały, a my próbowaliśmy przekazać Wam trochę pomysłów na zdjęcia dzieci. Pokazać różne sposoby patrzenia.

Jak co tydzień, przedstawiliśmy sylwetki znanych Fotografów.

fot. Agnieszka Surowiec, www.photo-atelier.pl

Na początku Anne Geddes> , którą zna chyba każdy z Was.  To ona zapoczątkowała (jak to ujęła Lamelka) „manię dzieciaczkową”. W komentarzach pojawiły się jednak głosy, że Anne swój sukces zawdzięcza zespołowi asystentów i aparatowi wielkoformatowemu. Do tego ma wielkie profesjonalne studio fotograficzne. Naszym zdaniem taka praca również wymaga pomysłowości, cierpliwości i poświęcenia.  Anne ma bardzo rozpoznawalny styl, którego wielu z nas mogłoby jej pozazdrościć.

Zobaczcie jak pracuje>

Wiecie, że Lewis Carroll – autor Alicji w Krainie Czarów był również Fotografem? Nazywany jest prekursorem fotografii artystycznej. W dzisiejszych czasach najprawdopodobniej otrzymałby dość nieprzyjemną etykietkę. Już w ówczesnych latach uważany był za dziwaka. Uwielbiał bowiem fotografować małe dziewczynki, często jak dorosłe kobiety. Urządzał dla nich bale i podobno z jedną  chciał się ożenić!

Tu znajdziecie jego zdjęcia>

Odważne zdjęcia swoich dzieci pokazała w latach 80 Sally Mann.
Wystawa wzbudziła wiele kontrowersji.

Zobaczcie te zdjęcia>

fot. Anna Ignatowska, annaignatowska.pl,  sabinasblogas.blogspot.com

 Jak widać fotografia Dziecięca to bardzo obszerny temat. Zachęcamy do eksperymentów fotograficznych z Dzieciakami! 🙂

Inne ciekawe linki:

Jan von Holleben>

Fotopracownia>

Frieke Janssens>

Izabela Urbaniak Photography>

 

fot. Jagoda Barteczko, więcej zdjęć>

fot. Agnieszka Surowiec, www.photo-atelier.pl

 

Wszystkie zdjęcia opublikowane w artykule zostały zamieszczone na naszej Tablicy na Facebooku podczas Wieczorka z Fotografią.

 

Udostępnij:

6 comments

    • agata 27 lutego, 2012 at 11:07 Odpowiedz

      w imieniu empikfoto.pl:
      Nam również jest bardzo miło, że mogliśmy poznać Twoje zdjęcia. W przyszłości zapraszamy na Wtorkowe Wieczorki z Fotografią na naszej tablicy!

Zostaw komentarz

Dla weryfikacji, podaj brakujący składnik (liczbę) działania matematycznego: Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.