PORADNIKI

Fotografia Przedmiotu…

Wydawałoby się,  że fotografowanie przedmiotów jest proste, przecież takie zdjęcia możemy wykonać w domowym zaciszu, przedmioty dowolnie ustawiać, robić miliony ujęć  nie obawiając się zniecierpliwienia.  Przedmioty nie  pozują, nie trzeba ich zachęcać do zdjęć.  Są dostępne w każdej chwili i możemy z nimi zrobić co tylko chcemy.

Podczas Wtorkowego Wieczorka z Fotografią rozwinęła się poważna dyskusja na temat robienia tego typu zdjęć.  Fani wyznali nam, że z fotografowaniem przedmiotów mają dość duży problem.  Pojawiło się wiele głosów, że  uchwycenie rzeczy martwych w  sposób interesujący, jest bardzo trudnym zadaniem.  Nie łatwo jest wydobyć charakter i duszę z martwej materii. Większą uwagę musimy skupić na kompozycji i  doborze oświetlenia.  Prawdopodobieństwo stworzenia czegoś powtarzalnego i banalnego jest o wiele większe niż w przypadku zdjęć np. portretowych czy ulicznych.  Nie uratuje nas uchwycenie ciekawego momentu. Tu właściwie wszystko zależy od nas samych, samodzielnie kreujemy rzeczywistość, a to wymaga dobrego wyczucia i pomysłowości.

Czy Uczestnikom spotkania nie udało się pokazać przedmiotów w ciekawy sposób? Oceńcie sami. Wybrane zdjęcia prezentujemy poniżej.

 Anna Grzechynkafot. Anna Grzechynka facebook.com/photo..

 fot. Nel Niezgoda facebook.com/pages/Nel-Niezgoda-Fotografia
_

fot. Paulina Kardyka  paulinakardyka.blogspot.com
_

fot. Michał Habrat  kuzniaswiatla.pl
_

fot. Małgorzata Walczak photoblog.pl/ilcassetto
_

fot. Małgorzata Walczak photoblog.pl/ilcassetto

 

fot. Rafał Makieła makuzastudio.pl
_

fot. Rafał Makieła makuzastudio.pl

 

fot. Klara (Laru) Wójcik ma-kota.deviantart.com

 fot. Basia Duchalska bduchalskaphotography
_

fot. Aneta Śmietanko
_

fot. Amadeusz Górskim amadeusz-gorski-photography>
_

fot. Magdalena Sobkowiak magdaes.pl
_

fot. Magdalena Sobkowiak magdaes.pl

 

fot. Krzysztof Kanapon flickr.com/photos/kanapon/
_

fot. Krzysztof Kanapon flickr.com/photos/kanapon/
_

Jesteśmy przekonani, że w fotografii przedmiotu wiele zależy od charakteru samego fotografa. Dla jednych jest to przyjemne zajęcie, ponieważ wolą pracować samodzielnie. Inni wybierają możliwość rozmowy z modelem. Bez względu na to jaki macie charakter zachęcamy Was wszystkich do fotografowania przedmiotów. To dobry sposób na doskonalenie warsztatu i próbowanie różnych ustawień w swoim aparacie, a odrobina wyobraźni i pomysłowości wystarczy, aby wychwycić w otaczającym świecie rzeczy ciekawe i pokazać je w inny, nietypowy sposób . Warto próbować!

Na pewno pomoże Wam również oglądanie zdjęć Znanych i Uznanych, dlatego chcielibyśmy podsunąć Wam kilka ciekawych nazwisk.

Paweł Żak wykorzystuje techniki analogowe, wywołuje odbitki samodzielnie nadając im charakterystyczny wygląd starych zniszczonych zdjęć. Podobno zaczął fotografować przedmioty w zaciszu domowym, gdy w jego życiu pojawiły się dzieci. Fragment stołu, nietypowe oświetlenie na które mógł pozwolić sobie wieczorami, podczas snu domowników wystarczyły do stworzenia wyjątkowych obrazów!
Mirella von Chrupek uwielbia laleczki, figurki i różne dziwne małe przedmioty. Na jej stronie możecie zobaczyć wiele niesamowitych zdjęć wykreowanych przez nią małych Światów.
Lori Nix również tworzy maleńkie światy. Przygotowuje specjalne makiety, na których przedstawia np. serię wypadków. Cała sceneria jest wyreżyserowana przez Autorkę. Momentami musimy się dłużej przyjrzeć, czy na zdjęciu rzeczywiście widzimy tylko makietę?
Na koniec nieco inny rodzaj fotografii przedmiotu – tym razem w fotografii dokumentalnej. Zdjęcia Andrzeja Kramarza przedstawiają przedmioty, które nie zostały ułożone przez fotografa.Kramarz poprzez fotografię tworzy dokumentację polskich straganów.
Udostępnij:

2 comments

  1. Amadeusz Górski 16 maja, 2012 at 12:10 Odpowiedz

    Dzięki za komentarz, rzeczywiście zdjęcia pauliny są rewelacyjne ale moim zdaniem wszyscy których zdjęcia znalazły się na tablicy empikfoto podczas wieczorku zasługują na uznanie 😉
    Dzięki temu każdy z nas może nauczyć się czegoś nowego, jak również podziwiać talent fanów EmpikFoto…

    pozdrawiam

Zostaw komentarz

Dla weryfikacji, podaj brakujący składnik (liczbę) działania matematycznego: Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.